niedziela, 1 maja 2016

Kiedy Mały przesłania Dużego

W odległych czasach, kiedy ludzkość nie znała jeszcze teleskopów i nie mogła podglądać każdej nanosekundy z życia naszej gwiazdy centralnej, nagłe zapadanie nocy w ciągu dnia, budziło powszechny lęk, a nawet panikę. Ci, którzy znali to zjawisko i umieli przewidzieć, kiedy może mieć miejsce, posiadali władzę nad nieoświeconą, ciemną masą.

Dziś wiemy, że naszemu małemu satelicie - Księżycowi, który niestrudzenie krąży wokół Ziemi, zdarza się czasami przesłonić o ok. 400 razy większe Słońce. Gdy Księżyc widziany z Ziemi znajdzie się w linii prostej do Słońca, wtedy przesłania je całkowicie i przyćmiewa gwiazdę na parę minut. Moment tuż przed przesłonięciem Słońca przez Księżyc i tuż przed jego ponownym wyłonieniem przypomina pierścień z diamentem lub perłą i tak też jest nazwany.

Pierścień z diamentem, źródło: Wikipedia

Pierścień z diamentem, źródło: Gazeta.pl


Przedstawiam film z pełnego zaćmienia Słońca. Mimo, że zbadane i przewidywalne, zjawisko to jest nadal fascynujące.

Do filmu wykorzystano animację wykonaną ze zdjęć zrobionych w ultrafiolecie 304 nanometrów, NASA, 22 lutego 2016. Ten rodzaj światła jest zazwyczaj niewidoczny dla ludzkich oczu, dlatego jest pokolorowany na czerwono. Tło muzyczne, fragment motywu muzycznego z filmu „Odyseja Kosmiczna 2001”, Richard Strauss  "Also Sprach Zarathustra".  

Paulina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz